Doradca Finansowy Kielce - doradzamy BEZPŁATNIE zadzwoń teraz! +48 533 88 78 78
Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego
Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Jakie warunki? Kto może otrzymać?

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego jest jednym ze sztandarowych rozwiązań Polskiego Ładu, który w 2021 roku przygotowała partia rządząca. Dzięki gwarancjom udzielanym przez Bank Gospodarstwa Krajowego “tysiące rodzin” ma otrzymać dostęp do finansowania, bez konieczności posiadania wymaganych przez banki 20 procent wartości nieruchomości. Dziś sprawdzamy, kto dokładnie może skorzystać z kredytu bez wkładu własnego oraz jak w ogóle działa ten program i kiedy wchodzi w życie.

Sprawdź również ofertę na Bezpieczny kredyt 2% w Kielcach i okolicach!

Na czym polega kredyt bez wkładu własnego?

Mieszkanie bez wkładu własnego czy też zamiennie kredyt hipoteczny bez wkładu własnego to rozwiązanie, które polega na udzieleniu przez Bank Gospodarstwa Krajowego gwarancji osobom, które posiadają zdolność kredytową, ale nie posiadają oszczędności na wymagany przez banki wkład własny. Jeśli osoba zainteresowana zakupem mieszkania w kredycie nie posiada oszczędności na wkład własny, może starać się o gwarancję wkładu własnego właśnie w BGK. Nie oznacza to jednak, że Bank Gospodarstwa Krajowego dopłaci w ten sposób do kupowanej nieruchomości. Wystawi bowiem jedynie gwarancję, że wkład własny zostanie przez kredytobiorcę spłacony w miesięcznych ratach. Bank udzieli w ten sposób kredytu na 100 procent. wartości mieszkania. 

Warto w tym miejscu dodać, że minimalna wysokość wkładu własnego wynosi aktualnie 20 procent wartości finansowanej nieruchomości i jest wynikiem Rekomendacji S wystawionej przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Kto może otrzymać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego adresowany jest przede wszystkim do rodzin z minimum jednym dzieckiem lub osób samotnie wychowujących przynajmniej jedno dziecko. Istotnym czynnikiem jest także wiek. Kredyt bez wkładu własnego mogą otrzymać wyłącznie osoby w wieku 20-40 lat.

O kredyt mieszkaniowy bez wpłaty własnej mogą się ubiegać osoby posiadające zdolność kredytową, co w czasach znacznych podwyżek stóp procentowych, a także zaostrzenia polityki kredytowej wielu banków, może skutkować znacznym ograniczeniem dostępności kredytów dla wielu osób.

WAŻNE! Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego udzielany jest na 100 procent wartości nieruchomości. Oznacza to, że trzeba wykazać się wysoką zdolnością kredytową, co w obecnych czasach może być bardzo trudne. Warto zatem szukać tanich ofert kredytów hipotecznych, w czym całkowicie bezpłatnie pomóc może niezależny ekspert kredytowy.

Chcąc wnioskować o kredyt hipoteczny bez wkładu własnego, nie możemy mieć także praw do żadnej nieruchomości mieszkalnej, co przekreśla szansę na otrzymanie gwarancji przez osoby posiadające np. prawo do innego mieszkania lub domu, nawet gdy chodzi wyłącznie o jej część.

Na co można przeznaczyć kredyt bez wkładu własnego?

Gwarancje wkładu własnego mogą zostać udzielone wyłącznie, gdy przedmiotem finansowania jest zakup mieszkania na rynku wtórnym lub pierwotnym bądź budowa domu. Zakup gotowego domu w kredycie hipotecznym bez wkładu własnego jest zatem niemożliwy.

mieszkanie bez wkładu własnego
Kredyt bez wkładu własnego można przeznaczyć na zakup mieszkania lub budowę domu. Ekspert kredytowy Kielce.

Ustawodawcy określili także odgórnie progi cenowe za jeden metr kwadratowy, które kształtują się zależnie od lokalizacji. Aktualna wysokość stawki za metr dostępna jest na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.

Kredyt bez wkładu własnego – od kiedy?

Z uwagi na to, że w ustawie o Polskim Ładzie, a konkretniej zapisach dotyczących mieszkania bez wkładu własnego znalazł się przepis mówiący o sześciomiesięcznym okresie karencji, pierwsze gwarancje udzielane przez BGK powinny być dostępne już na przełomie maja i czerwca 2022 roku. Ustawa wchodzi bowiem w życie dokładnie 26 maja tego roku.

Sześciomiesięczny okres karencji, o której wspomnieliśmy powyżej, był niezbędny, aby Bank Gospodarstwa Krajowego miał czas na przygotowanie szczegółów programu, a także zawarcie z bankami komercyjnymi stosownych umów. Aktualnie jednak żaden z banków nie wskazał konkretnie czy bierze udział w programie, co powinno skłonić osoby poszukujące kredytu bez wkładu własnego do skorzystania z darmowej pomocy ekspertów kredytowych.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – oprocentowanie

Jak pisaliśmy już wcześniej, kredyt hipoteczny bez wkładu własnego to tak naprawdę zwykły kredyt hipoteczny, tyle że udzielany na 100 procent wartości nieruchomości. Jedyną różnicą jest to, że bank nie będzie wymagał od nas wpłaty własnej, którą zagwarantować może Bank Gospodarstwa Krajowego. Z tego powodu też oprocentowanie kredytu bez wkładu własnego będzie zbliżone lub analogiczne do standardowej oferty banków, co również powinno skłonić nas do porównania ofert wielu instytucji finansowych. Czasem różnica ta może wynosić nawet 1,5 procent, co w przypadku droższych mieszkań przełoży się na kilkadziesiąt tysięcy złotych oszczędności.

WAŻNE! W czasach, gdy stawka WIBOR rośnie z miesiąca na miesiąc, wybranie najtańszej oferty kredytu hipotecznego powinno być dla nas priorytetem. Warto pamiętać, że kredyt udzielany na 100 procent wartości mieszkania może być znacznym obciążeniem dla domowego budżetu, gdy Nardowy Bank Polski po raz kolejny podniesie stopy procentowe.

Zdjęcia: Studio Roman, Max Vakhtbovych via Canva

Close Menu