Zakup własnego mieszkania wiąże się z ogromnym wydatkiem, który dla większości kupujących jest równoznaczny z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Konieczne jest również posiadanie wkładu własnego w wysokości co najmniej 20 % wartości nieruchomości poddawanej transakcji – jak pokazują liczne statystyki, zgromadzenie tej kwoty dla większości Polaków stanowi znaczący hamulec przed podjęciem zakupu własnego mieszkania. W związku z tym polski rząd wyszedł naprzeciw temu problemowi, wprowadzając w życie program mieszkań spółdzielczych Mieszkanie Plus, którego głównym założeniem jest wynajmowanie mieszkań określonym grupom społecznym w o wiele niższej cenie w porównaniu z tą rynkową, z możliwością stania się właścicielem po określonym czasie. Co należy wiedzieć o tym programie, jakie są jego zalety, a także jak wygląda proces przyznania mieszkania?
Mieszkanie Plus – jak działa w Kielcach?
Program Mieszkanie Plus Kielce przyjęły jako jedno z ostatnich miast w Polsce, co wynikało z licznych obrad oraz analiz w których brano pod uwagę głównie opinię Kielczan oraz ich preferencji co do ewentualnego zainteresowania konkretnym metrażem. Ten program rządowy został przedstawiony po raz pierwszy w 2017 roku jako zamiennik programu Mieszkanie dla Młodych, który polegał głównie na wsparciu finansowym do wkładu własnego niezbędnego do otrzymania kredytu hipotecznego. Mieszkanie Plus w swoim założeniu opiera się o budowę tanich mieszkań pod wynajem, a cena czynszu miałaby być o wiele niższa od rynkowej. Po upływie określonego czasu, to jest ok. 15-20 lat, beneficjent programu może ubiegać się o przejęcie mieszkania na zupełną własność, również w o wiele atrakcyjniejszej cenie. Program wdrażany jest na podstawie inwestycji jakie przeprowadzi dane miasto, więc to głównie od niego zależy w jak dużej ilości powstanie nowych budynków mieszkaniowych wielorodzinnych. Mieszkanie Plus Kielce 2021 przewiduje wykończenie i oddanie do użytku około 3 takich obiektów ze zróżnicowaną powierzchnią użytkową danych lokali, jednak wciąż poddawane jest analizie opłacalność tego przedsięwzięcia w dłużej perspektywie czasu.
Kto może być beneficjentem programu?
Program rządowy Mieszkanie Plus został stworzony z myślą o osobach które posiadają zarobki wyższe niż próg wysokości wynagrodzeń pozwalający na otrzymanie mieszkania socjalnego od władz samorządowych, a które mimo tego nie są w stanie podjąć zobowiązania kredytu hipotecznego przez wzgląd na brak wkładu własnego oraz niską zdolność kredytową. Pierwszą grupą społeczną braną pod uwagę według założeń programu mają być rodziny wielodzietne, jednak na równi w szansach na otrzymanie lokum są również młode małżeństwa, seniorzy oraz osoby niepełnosprawne. Otrzymanie mieszkania w dużej mierze zależeć będzie od oceny sytuacji finansowej wnioskodawcy, a także jego obecnego statusu życiowego oraz materialnego. Weryfikacji tej dokonywać mają samorządy miast w których wprowadzono program. Beneficjent programu Mieszkanie Plus musi również spełniać określone warunki, których pozytywna weryfikacja stanowi jeden z głównych czynników wpływających na otrzymanie mieszkania. Wnioskodawca nie może być współwłaścicielem innego mieszkania, domu bądź posiadać prawa do lokalu spółdzielczego, a także musi wykazać zdolność czynszową, czyli bezproblemową zdolność do uiszczania miesięcznej opłaty za mieszkanie. Jednakże program przewiduje również ustalanie kryteriów dla poszczególnych gmin czy miast z uwzględnieniem określonych, indywidualnych potrzeb , np. w miejscowościach z których młodzi ludzie w wieku produkcyjnym najczęściej wyjeżdżają to właśnie oni będą brani pod uwagę jako jedni z pierwszych, by zatrzymać migrację młodych ludzi do większych miast, co pogłębia zapaść gospodarczą małych miasteczek i gmin. Również studenci mają szansę otrzymać lokum pod wynajem w ramach programu Mieszkanie Plus, jednak tak samo jak pozostali, muszą spełniać warunki konieczne opisane wyżej.
Kto może być beneficjentem programu?
Jak wygląda proces starania się o lokum? Program wciąż jest mało popularny, jako że wchodzi w życie od 2017 roku, a budowa lokali mieszkalnych jest również czasochłonna. Jednakże w niektórych miejscowościach i większych miastach jest już on całkiem rozwinięty, a pierwsi lokatorzy niedługo odbiorą klucze do mieszkania. Cały proces starania się o mieszkanie jest dość prosty, jako że niezbędne dokumenty, zaświadczenia i przede wszystkim wnioski można pobrać na stronach gmin i urzędów miast które honorują ustawę i biorą w niej aktywny udział. Program Mieszkanie Plus wnioski ma na tyle przejrzyste i proste, że każdy wnioskodawca bez problemu będzie w stanie je wypełnić samodzielnie, lub przy niewielkim wsparciu pracownika urzędu. Nie jest to oczywiście przypadkowe – program odpowiada na potrzeby osób z praktycznie każdej grupy społecznej, dlatego prostota dokumentów i ich zapisów została potraktowana priorytetowo, by każda osoba mogła bez trudności złożyć wniosek. Po jego wypełnieniu należy złożyć go do osoby dedykowanej do obsługi procedur programu, a następnie czekać na rozpatrzenie. W zależności od stopnia zaawansowania wdrożeń programu w danej gminie, otrzymanie odpowiedzi na wniosek może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.
Jakie perspektywy daje program Mieszkanie Plus w 2021 roku?
Niewątpliwie program ten niesie za sobą ogromne korzyści dla osób które znajdują się w sytuacji życiowej uniemożliwiającej im zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup własnego mieszkania. Jak się okazuje, wiele osób w Polsce jest zainteresowanych również najmem długoterminowym z możliwością przejęcia własności za lokum po kilkunastu latach. Program Mieszkanie Plus to szansa dla osób o niskim dochodzie na uzyskanie własnego mieszkania bez konieczności zaciągania ogromnego kredytu hipotecznego, co w większości przypadków wnioskodawców nawet nie jest możliwe ze względu na za niski przychód. Warto również zauważyć, że budynki mieszkaniowe wielorodzinne będące inwestycją w ramach tego programu znajdują się najczęściej w bardzo dobrych lokalizacjach, z dostępem do szkół, przedszkoli i okolicznych sklepów, co jest bardzo wygodne dla osób szczególnie z małymi dziećmi bądź seniorów, którzy mają problemy z poruszaniem się. Lokalizacja jest oczywiście zależna w dużej mierze od tego, jakie działki Skarbu Państwa są dostępne pod budowę tych budynków, jednak najczęściej to właśnie dobra lokalizacja do najważniejszych punktów usługowych stanowi najważniejsze kryterium. Nie ma oczywiście konieczności do tego, by po upływie określonego czasu wchodzić w posiadanie wynajmowanego w ramach programu lokum, jednak wiele osób właśnie skupia się na tym aspekcie, chcąc zapewnić swoim dzieciom godną przyszłość i pewne miejsce do życia. Program powstał z myślą o możliwie jak największym wyrównaniu standardu życia osób o mniejszym dochodzie, które również marzą o własnym mieszkaniu i spokojnym życiu. To właśnie ta perspektywa jest największym motorem napędzającym inwestycje w te nieruchomości przez gminy i miejscowości o największej liczbie osób biednych, niepełnosprawnych czy starszych pozbawionych opieki. Warto również zauważyć, że program skierowany jest również do przedsiębiorców którzy chcą inwestować w sektorze deweloperskim, ponieważ specjalna ustawa mieszkaniowa jaka obecnie jest wprowadzona w życie, grunty dotychczas niedostępne dla deweloperów do wykorzystania są obecnie możliwe do zagospodarowania właśnie pod budowę typowo mieszkaniową. Z samego założenia programu Mieszkanie Plus na terenie całego kraju ma powstać co najmniej 130 tysięcy nowych mieszkań o różnym metrażu, by dopasować każde z nich do konkretnej grupy lokatorów. Dla wielodzietnych rodzin przygotowywane są mieszkania o większej ilości pomieszczeń, i tak samo dla seniorów czy osób niepełnosprawnych przewidziane są lokale przystosowane do poruszania się na wózku inwalidzkim itp. Według założeń programu całość inwestycji trwa od 4 do 6 lat, jednak w praktyce jest to o wiele szybsze niżeli zawarto w teorii. Warto spróbować uzyskać prawo do wynajęcia takiego lokum – zdecydowanie jest to opłacalna opcja!