Doradca Finansowy Kielce - doradzamy BEZPŁATNIE zadzwoń teraz! +48 533 88 78 78

Prowadzenie działalności gospodarczej w Kielcach, podobnie jak i w innych miastach Polski otwiera przed przedsiębiorcami z różnych branż wiele możliwości. Niezależnie od tego, czy prowadzisz firmę w Kielcach, czy w innym regionie kraju, prawdopodobnie w swoim życiu zawodowym będziesz mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Jedną z największych trudności, z którymi muszą się mierzyć przedsiębiorcy, jest np. podtrzymanie płynności finansowej i znalezienie środków na rozwój firmy oraz wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych. Problemy z płynnością finansową firm są często spowodowane niewypłacalnością klientów lub długim okresem spłacania wierzytelności. W niektórych przypadkach sytuacje jeszcze bardziej utrudniają różne kryzysy lub wyjątkowe sytuacje w firmie. Chwilowa niewypłacalność może doprowadzić nawet do tego, że firma znajdzie się na granicy bankructwa. Na szczęście nasi eksperci finansowi w Kielcach wiedzą, jak można sobie poradzić z takimi problemami. Takim rozwiązanie jest faktoring. Co warto o nim wiedzieć i dlaczego warto z niego skorzystać?

Zapraszamy do kontaktu z naszymi Niezależnymi Ekspertami Finansowymi, bezpłatnie porównamy oferty faktoringu w Kielcach

Telefon: +48 533 88 78 78

Definicja faktoringu – co to jest faktoring?

Faktoring to coraz popularniejsza forma finansowania, którą wykorzystuje się w celu poprawy sytuacji finansowej firmy. W ramach korzystania z faktoringu przedsiębiorca decydujący się na skorzystanie z faktoringu przekazuje nieopłacone wierzytelności podmiotowi zewnętrznemu, który z kolei zobowiązuje się do przekazaniu firmie środków należnych za faktury. Wykorzystanie faktoringu to powszechnie stosowany sposób na uniknięcie lub złagodzenie problemów finansowych. Czasem problemy finansowe mogą być wynikiem powstawania zaległości z płatnościami ze strony klientów, natomiast w niektórych sytuacjach są one rezultatem celowym opóźnianiem płatności. Z faktoringu korzystają przede wszystkim przedsiębiorcy, który funkcjonują w branżach, gdzie popularne jest wystawianie faktur z długim okresem wpłaty wierzytelności (np. 60 lub 90 dni). Faktoring sprawia więc, że firma może znacznie szybciej uzyskać pieniądze, które odpowiadają jej rzeczywistym zyskom. Dzięki faktoringowi można zdobyć środki, które przedsiębiorstwo może przeznaczyć na dowolny cel, np. na inwestycje w dalszy rozwój firmy lub uregulowanie płatności pracownikom. W skrócie usługa faktoring polega na tym, że przedsiębiorca, który korzysta z faktoringu (faktorant) przekazuje bankowi lub innej instytucji finansowej (faktorowi) faktury będące potwierdzeniem nieopłaconych wierzytelności. W zamian za faktury faktor przekazuje firmie środki finansowe. Na faktoring powinni zdecydować się przedsiębiorcy, którzy potrzebują gotówki, ale wiedzą, że ich klienci zapłacą za faktury dopiero za kilka tygodni. Dzięki faktoringowi znacznie łatwiej zabezpieczyć płynność finansowość (tzw. cash flow firmy). Chcesz wiedzieć, jak wybrać najlepszy faktoring w Kielcach? W takim razie skorzystaj z pomocy naszych ekspertów finansowych w Kielcach!

Faktoring Kielce - bezpłatne porównanie
Faktoring Kielce – bezpłatne porównanie

Zalety faktoringu w Kielcach 

Faktoring zapewnia przedsiębiorcom nie tylko dostęp do dodatkowych środków, ale również inne ważne dla prowadzenia firmy korzyści. Większość małych i średnich przedsiębiorstw może natknąć się w niektórych okresach roku na problemy z płynnością finansową związaną z niewypłacalnością ich kontrahentów. Warto zatem skorzystać z praktycznego rozwiązania, jakim jest faktoring. Z reguły banki i inne firmy oferujące faktoring (fakotrzy) przekazują firmie środki niedługo po tym, jak otrzymają i sprawdzą faktury otrzymane od przedsiębiorstwa. Dla przedsiębiorców, którzy prowadzą firmę w czasie dynamicznego wzrostu lub często korzystają z kredytów bankowych, pozytywną informacją może być to, że dzięki faktoringowi zwiększa się kapitał własny firmy. Wynika to z tego, że sprzedane wierzytelności nie pokazują się w bilansie księgowym. Jest to jeden z głównych czynników pozwalających na zwiększenie zdolności kredytowej, a lepsza zdolność kredytowa otwiera drogę do kredytowania na dogodniejszych warunkach. Korzystanie z faktoringu często pomaga również budowanie relacji z klientami i umożliwia firmom oferowanie znacznie wygodniejszych warunków współpracy – przede wszystkim dłuższy termin spłaty zobowiązań.

Rodzaje faktoringu – faktoring odwrócony, faktoring pełny i cichy faktoring

Faktoring stał się w ostatnich kilku latach bardzo lubianą formą finansowania dla małych i średnich przedsiębiorstw. Największe korzyści z wykorzystania możliwości finansowania z faktoringu odniosą firmy wystawiające faktury z długim terminem płatności. Z racji tego, że wiele firm funkcjonuje w branżach z długimi terminami płatności, istnieje wiele banków i instytucji finansowych, które oferują faktoring na różnych warunkach. Różnice pomiędzy ofertami polegają przede wszystkim minimalną kwotą sprzedawanych wierzytelności, rodzajem faktoringu oraz kosztami. Wiele instytucji finansowych pozwala jednak otrzymać ofertę dostosowaną do indywidualną potrzeb. Aby wybrać odpowiedni rodzaj faktoringu i ofertę, warto rozpocząć współpracę z naszymi ekspertami finansowymi w Kielcach.

Coraz większa liczba ofert banków i instytutów finansowych sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej rodzajów faktoringów. Do najpopularniejszych rodzajów zalicza się np. faktoring pełny, faktoring mieszany i faktoring niepełny. Faktoring pełny oznacza to, że odpowiedzialność za odzyskanie środków od kontrahenta bierze na siebie instytucja finansowa (tj. faktor). W przypadku faktoringu niepełnego za spłatę wierzytelności przez kontrahenta odpowiada faktorant (tj. przedsiębiorca). Faktoring mieszany to natomiast forma współpracy obejmująca elementy obydwu rozwiązań. Wyróżnia się również różne zasady współpracy pomiędzy firmą i jej klientami. W tym przypadku podział dotyczy faktoringu jawnego i faktoringu skrytego. W przypadku faktoringu jawnego, klienci firmy wiedzą, że korzystasz z faktoringu i samodzielnie opłacają fakturę na konto faktora. Natomiast przy korzystaniu z faktoringu skrytego, klienci firmy nie wiedzą o tym, że przedsiębiorca korzysta z faktoringu i płacą za swoje zobowiązania na konto firmy.

Faktoring w Kielcach – wybór najlepszej oferty z ekspertami finansowymi

Faktoring to bardzo korzystne rozwiązanie dla wielu przedsiębiorców. Duża liczba różnych ofert oferowanych przez banki i inne instytucje finansowe sprawia jednak, że wiele firm może mieć problem ze znalezieniem najdogodniejszej oferty faktoringowej. Jeśli Ty również nie wiesz, jaką ofertę wybrać (np. PEKAO factoring, faktoring mBank lub ofertę takich banków jak ING i PKO), powinieneś skorzystać z profesjonalnej pomocy naszych ekspertów finansowych w Kielcach!

Sprawdź również oferty kredytów dla firm w Kielcach

Zapraszamy do kontaktu z naszymi Niezależnymi Ekspertami Finansowymi, bezpłatnie porównamy oferty faktoringu w Kielcach

Telefon: +48 533 88 78 78

Close Menu