Doradca Finansowy Kielce - doradzamy BEZPŁATNIE zadzwoń teraz! +48 533 88 78 78
Jaki kredyt na samochód wybrać?
Jaki kredyt na samochód wybrać?

Jaki kredyt na samochód wybrać?

Planując zakup samochodu, motocykla, quada czy innego pojazdu wiele osób staje przed pytaniem, jaki kredyt na samochód wybrać? Do wyboru zasadniczo są dwa rodzaje kredytów bankowych, a od tego, na który z nich się zdecydujemy, zależeć będzie zarówno dostępność finansowania, jak i wysokość oprocentowania czy kwota, którą można uzyskać. Jakie są rodzaje kredytów na samochód? Który z nich będzie lepszym rozwiązaniem? O tym w dzisiejszym wpisie ekspertów kredytowych z Kielc.

Kredyt samochodowy a kredyt na samochód

Zacząć należy od tego, że w polskiej bankowości dostępne mamy do wyboru dwa rodzaje kredytów, które mogą posłużyć, jako narzędzie finansujące zakup pojazdów. Pierwszym z nich i zdecydowanie dedykowanym właśnie na ten cel, jest tzw. kredyt samochodowy. Większość banków w Polsce posiada w swej ofercie ten rodzaj kredytu celowego, dzięki któremu jest możliwość zakupu szerokiej gamy pojazdów, o czym przekonasz się za chwilę.

kredyt samochodowy a kredyt na samochód
Nie każdy kredyt na samochód to typowy kredyt samochodowy! Ekspert kredytowy Kielce.

Innym rodzajem kredytu bankowego, który także można przeznaczyć na niektóre pojazdy, jest kredyt gotówkowy, a więc klasyczny kredyt konsumpcyjny. Środki z niego pochodzące można wydatkować wg. własnego uznania. Banków nie interesuje, czy zostaną wydane na wycieczkę, remont mieszkania czy właśnie na samochód lub motocykl. Ważne, aby raty były regularnie spłacane zgodnie z harmonogramem.

WAŻNE! Wiele osób utożsamia kredyt samochodowy z kredytem na samochód, który jest właśnie typowym kredytem gotówkowym. W tym wpisie jasno rozróżniamy oba pojęcia, ponieważ w naszej ocenie nie powinny być ze sobą utożsamiane.

Czym jest kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy to jeden z popularniejszych w Polsce kredytów celowych, a więc takich, które udzielane są na określony w umowie cel – pojazd. Aby bank chciał udzielić kredytu samochodowego, niezbędne jest po pierwsze wybranie pojazdu, po drugie wskazanie go instytucji finansowej. Już na etapie składania wniosku kredytowego wymagane jest przedłożenie dokumentów pojazdu, do których zaliczyć można m.in. kserokopię dowodu rejestracyjnego, kartę pojazdu, a także umowy kupna-sprzedaży lub faktury proforma od dilera / sprzedawcy. Bez tego nie będzie możliwe otrzymanie kredytu samochodowego, ponieważ bank decyzję kredytową wydaje właśnie na podstawie samego pojazdu oraz zdolności finansowej / kredytowej klienta.

Na co można otrzymać kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy większości osób kojarzy się wyłącznie z autami. Nic dziwnego. Już sama nazwa tego produktu bankowego bowiem to sugeruje. Nie jest to jednak prawdziwie twierdzenie, ponieważ większość banków w Polsce jest gotowa udzielić kredytu samochodowego na różne pojazdy. Zaliczyć do nich można m.in. samochody osobowe, samochody dostawcze, motocykle, quady, skutery, kempingi, a nawet motorówki. Firmy mogą otrzymać kredyt samochodowy także na autobusy, autokary, samochody ciężarowe, a nawet maszyny, które posiadają dowód rejestracyjny.

To, na jaki pojazd można otrzymać kredyt samochodowy, zależy jednak wyłącznie od polityki kredytowej banku. Przed wyborem instytucji, w której zaciągniemy kredyt samochodowy, warto uprzednio porównać oferty różnych instytucji, w czym pomóc może doświadczony i co najważniejsze, doświadczony ekspert kredytowy z Kielc.

Kredyt samochodowy wiąże się z zabezpieczeniem

Prócz tego, że kredyt samochodowy może być udzielony wyłącznie na określony cel – pojazd – trzeba liczyć się z tym, że większość banków w kraju będzie oczekiwała zabezpieczenia na finansowanym pojeździe. W zależności od polityki kredytowej danej instytucji będą to albo przewłaszczenie na zabezpieczenie, albo zastaw rejestrowy. Niektóre banki oczekują także / lub weksla in blanco, jednak zwykle nie jest on wymagany. Prócz tego niezbędne będzie wykupienie polisy AC, która także ma za cel ochronę interesów banku np. w sytuacji, gdy pojazd ulegnie zniszczeniu lub kradzieży. Warto dodać, że polisa AC zabezpieczenia także samego kredytobiorcę, ponieważ to na ubezpieczyciela przejdzie ciężar spłaty kredytu w sytuacji, gdy pojazd zostanie zniszczony / skradziony.

Kredyt samochodowy jest tańszy niż kredyt gotówkowy

I z tym nie sposób się nie zgodzić. Wynika to z faktu, że bank stosując zabezpieczenia na finansowanym pojeździe, znacznie minimalizuje swoje ryzyko kredytowe. Dzięki temu może zaoferować niższe oprocentowanie, a także oczekuje niższej marży i prowizji, które zwykle mają za cel właśnie rekompensatę ponoszonego ryzyka. W przypadku kredytów udostępnianych na cele konsumpcyjne takich zabezpieczeń nie ma – może poza ewentualnymi polisami, które zwykle nie są także wymagane.

Dzięki zabezpieczeniu na finansowym pojeździe kredyt samochodowy cechują znacznie wyższe wartości niż w przypadku kredytów gotówkowych. Doświadczony ekspert kredytowy jest w stanie pomóc w pozyskaniu kredytu samochodowego nawet na kwotę pół miliona złotych, co w przypadku kredytu gotówkowego byłoby niemożliwe.

Jaki kredyt na samochód wybrać?

Wybór kredytu na samochód zależeć powinno wyłącznie od preferencji kredytobiorcy. Nie można bowiem jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaki kredyt na samochód wybrać. Kredyt samochodowy będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób, które są zainteresowane zakupem nowych, droższych pojazdów i nie przeszkadza im to, że bank zastosuje zabezpieczenie na finansowym pojeździe. Jeśli celem kredytu samochodowego jest drogie auto, będzie to także jedyna możliwość.

Gdy pojazd, który chcemy kupić ma kilkanaście lat lub jest „nietypowy”, a jego wartość nie przekracza kilkudziesięciu tysięcy, to kredyt gotówkowy będzie odpowiedni. Trzeba jednak pamiętać, że będzie to znacznie droższy kredyt niż typowy kredyt samochodowy.Przed wyborem rodzaju kredytu na samochód warto uprzednio porównać oferty banków z całej Polski, w czym całkowicie bezpłatnie pomoże niezależny ekspert kredytowy Kielce.

Zdjęcia: Antonio Diaz, Fat Camera via Canva.

Close Menu